Eklebunu ile Kolayca Bağlantınızı Ekleyin! 21 Haziran
Web, Tavsiye
Eklebunu.com

Gün geçmiyor ki Türk webinde yabancı muadiline göre daha iyi olduğunu düşündüğümüz servisler açılmasın. Bunlardan birisi de Eklebunu.com. Kısaca bahsetmek gerekirse servis AddThis.com gibi çalışıyor. Blogunuzda ya da sayfanızda yer alan gönderileri tek bir tuş vasıtasıyla kolaylıkla sosyal imleme sitelerin gönderebiliyorsunuz. Bu servisler içinde elbette Türk servisler de var. Oyyla, Linkibol, Tusul, Limk gibi servislerimiz bunlardan birkaçı. Bunların dışında tabiki Digg, Del.icio.us gibi servisler de mevcut.

Eklebunu.com’un Hakkında sayfasına baktığınızda servis hakkında daha detaylı bir bilgi almanız mümkün.

EkleBunu butonu, ziyaretçilerinizin sayfalarınızı link paylaşım sitelerine eklemesini kolaylaştıracak bir eklentidir. Bu buton sayesinde yeni açılan link paylaşım sitelerini takip etmenize gerek kalmaz. Ayrıca sunacağı istatistik sayfaları ile kaç ziyaretçinizin, hangi sayfanızı hangi link paylaşım sitesine eklediğini öğrenebilirsiniz.

Ziyaretçileriniz sayfalarınızı link paylaşım sitelerine ekledikçe, bu sitelerden sizin sayfalarınıza yeni ziyaretçiler geleceği açık. EkleBunu butonu bu anlamda hem ziyaretçileriniz işini kolaylaştıracak hem de size yeni ziyaretçiler gelmesini sağlayacak.

Üstelik bu butonu sitenize eklemek çok basit. WordPress kullanıyorsanız işiniz daha da kolay; WordPress eklentisi (plug-in) sayesinde 10 saniyede butonunuz kullanımda olacak. Ayrıca TypePad ve MySpace sayfalarınıza da bu butonu kolayca yerleştirebilirsiniz.

Son olarak: bu hizmet ücretsiz ve öyle kalacak…

Eklebunu.com tüm sosyal imleme sitelerine tek tuşla gönderi yapmanın kolaylığı yanında ayrıca gönderilerinizin istatistiklerini de tutarak size büyük bir fayda sağlıyor. Yazımın başında da söylediğim gibi yabancı muadillerine göre ziyadesiyle büyüyen bir servis ve Türkçe olması bizim için büyük bir avantaj. Ayrıca WordPress blog sahipleri için yapılmış olan eklenti de kullanımı geniş oranda kolaylaştırıyor.

Servisin öngördüğü biçimde Türk net kullanıcılarına ulaşmasını diliyorum, ayrıca tasarım ve içerik olarak herhangi bir negatif değerlendirmede bulunmayacağım. Çünkü servis zaten hizmet ettiği amaç için tasarlanmış ve sitesi de gerçekten çok iyi görünüyor. Bunun dışında inşallah misyonu ve vizyonu ile Türk girişimcilere örnek olur diyorum. (Sadece siteye IE üzerinde biraz dikkat edilse iyi olur, Mozilla Firefox üzerinde bir sorun göremedim)

Eklebunu hakkında daha öncesinde yazmayı düşünüyordum ancak vakit darlığından ötürü yazamamıştım. Eklebunu.com gibi servislerimizin çoğalması dileğiyle… (ÖZEL NOT: Gönderinin giriş kısmında gördüğünüz Eklebunu.com resmi, Arda Kutsal’ın konuyla ilgili gönderisinden alınmıştır.)

Eklebunu.com’u ayrıca WordPress Türkiye’de ve Webrazzi’de konuştuk.

1 Yorum
Blog Yerine Günlük Diyelim mi? 18 Haziran

Web

Tatil rahatlığı bir yana, yeni makaleler yazarken yaptığım web gezintileri sırasında çok sevindirici bir haber ile karşılaştım. Bloglar hayatımıza girdiği zamandan bu yana tartışılan “Blog nedir, blog yerine günlük veya günce desek daha iyi olmaz mı” tartışmaları yeni açılan BlogDegilGunluk.com sitesi sayesinde yeni bir boyut kazandı. Bu site özet olarak bir misyonu üstlenmiş kendine. Blog yerine Günlük veya Günce dememizi istiyor ve siteye girip destek mesajı yazabiliyorsunuz. Fakat mesaj uzunluğunun 100 karakteri geçememesi bir engel gibi sanki. Düşüncelerimizi 100 karakterle ne kadar anlatabiliriz orası bir muamma olsa da site güzel bir misyon üzerine hareket ediyor. Siteye girerek sizde kendi mesajınızı bırakabilir bunu diğer insanların görmesini sağlayabilirsiniz. Tasarım olarak değerlendirmem gerekirse yeni açılan bir site olması ve henüz tam bir sağlam zemine oturmaması sebebiyle tasarım biraz geri planda bırakılmış. Daha çok sitenin işlevselliği ve hızı düşünülmüş. İleriki zamanlarda bu güzel sitenin çok daha iyi bir tasarıma kavuşacağını ve ziyaretçilerden daha iyi geridönüm almak için farklı web ögeleri kullanacağını düşünüyorum.

Bununla birlikte Blog yerine günlük, günce mi değil mi tartışması hala BlogKazanı’nda sürüyor.

3 Yorum
Okuyorum (Now Reading) Eklentisi 11 Haziran
Wordpress
Uzun süredir sınavlar ve finaller dolayısıyla gündemi takip edemiyorum. Fakat Erhan kardeşim yine yaptı yapacağını. Volkank.com‘da yazmış olduğum bir yazıma yaptığı yorumunda Okuyorum eklentisinden bahsetti. Okuyorum eklentisi basit bir mantıkla sizin okuduğunuz kitapları sidebar üzerinde gösteriyor. Bunu yaparken Amazon.com üzerinden okuduğunuz kitabın ISBN bilgisini alıyor ve resimle beraber blogunuzda gösteriyor. Dilerseniz okuduğunuz kitabı kendiniz de manuel olarak ekleyebiliyorsunuz. Sürekli kitap okuyan ve bunu blogunda ziyaretçileriyle paylaşmak isteyenler için çok güzel bir eklenti. Eklentiyi Türkçe’ye çeviren Umut Doğan‘a da ayrıca teşekkür etmemiz gerekir. Eklentiyle ilgili detaylı bilgileri hem Umut Doğan’ın kişisel blogunda hem de WpDestek.com üzerinde görebilirsiniz.

2 Yorum
Blograzzi Yayında! 8 Haziran
Web, Tavsiye
Blograzzi Beta

Gün geçmiyor ki Türk Blogosferini hareketlendirecek bir haber duyulmasın. Bundan birkaç gün önce Rss okuyucuma düşen bir gönderi sayesinde Arda Kutsal‘ın oluşumuna katkıda bulunduğu bir siteden haberim oldu: Blograzzi. Blograzzi aslına bakılırsa bir blog listeleme sitesi fakat algoritması çok değişik. Sitenizin (daha doğrusu blogunuzun) birçok istatistiğini ilgili sitelerden alıyor (Technorati, Alexa, Google gibi) bunu kendi algoritmasıyla birleştirerek bir “Blograzzi Puanı” veriyor ve bu puana göre sizi sıralamadaki yerinize koyuyor. Açıkçası bu zamana kadar Türk Netinde uygulanmamış bir teknik ile sıralama yapıyor. Bir blogun hem ilgili sitelerden dereceleri alınıp bunun farklı bir yöntem ile sayısal olarak puanlanması ve sıralanması daha önce denenmemiş bir teknik sanırım. Blograzzi şu anada kadar 870 blogu bünyesinde toplamış. Blogların listesini anasayfadan görebiliyorsunuz. Tasarım ve işleyiş açısından bazı noktalarda hala eksikleri var bana göre. Kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Yazının Devamını Göster ▼

3 Yorum
Wordpress’te Tema Türkçeleştirmek 3 Haziran
Wordpress, Tasarım
Merhabalar, uzun süredir t-infection.com’a teknik detaylı yazılar yazamıyorum. Bu eksikliğimi lütfen mazur görün, sene sonunun gelmesi ve final sınavlarının vermiş olduğu stres ile t’infection.com’la fazla ilgilenemedim. Ancak sınav döneminin bitmesine bir hafta kala aklımda olan ve unutmadan yazmayı planladığım bu yazı ile karşınızdayım. Umarım sizler için faydalı olur.

WordPress’te hepimizin vakti zamanında çokça sorular sorduğu, üzerinde uzun süre düşündüğü “Tema Türkçeleştirme” konusundan bahsetmek istiyorum. Tema Türkçeleştirme aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Herbirimiz şu anda mevcut İngilizce bilgimizle Tema Çevirisi yapabilir ve Türkçe WordPress Temalarının çoğalması adına bir katkıda bulunabiliriz. Tabi her işte olduğu gibi bu işte de dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Ben sizlere kısaca bu hususlardan ve nasıl bir temanın çevirisini yaptığımdan (biraz teknik detaya inerek) bahsedeceğim.

Yazının Devamını Göster ▼

8 Yorum
Technorati’den Tasarım Değişikliği 25 Mayıs
Web
Technorati

Değişeli kaç gün oldu bilmiyorum ama Rss okuyucuma düşen Techcrunch haberi ile bende olaya vakıf oldum. Technorati‘ye yoğunluğumdan dolayı uzun süredir girmiyordum. Sitenin tasarımı eski tasarıma kimi noktalarda oldukça bağlı kalınarak yenilenmiş. Sitenin en üst bölümünde yer alan kayan etiketler hoşuma gitmese de site web 2.0 havasını korumayı başarmış. Velhasılı girip bakmak ve değerlendirmek gerekli.

3 Yorum
Wordpress için Simple Spoiler Eklentisi 15 Mayıs
Wordpress
Bundan bir ay kadar önce WordPress Türkiye Forumları‘nda gönderilerin açılıp kapanmasıyla ilgili bir forum oluşturulmuştu. Birçok kullanıcı güzel tavsiyelerde bulundu. İşte o tavsiyelerden birinde bu güzel eklentiyle karşılaştım. Eklentimizin temel mantığı belirlediğimiz alanlardaki yazıları gizlemek ve tek tuşla ziyaretçimize yazımızın geri kalanını göstermek. Oldukça faydalı bulduğum bu eklentiyi, uzun yazılarımda ve bol resimli, anlatımlı makalelerimde sıkça kullanacağım. Eklentinin kurulumu ve kullanımı oldukça basit. Buradan eklentinin son versiyonunu indirin ve WordPress’in eklenti dizinine atın. Eklentiyi aktifleştirdikten sonra gönderilerinizi yazarken

yazımızın devamı

gibi bir kod kullanarak eklentimizi hayata geçirebiliriz. Eklentiyi indirdikten sonra enhanced-ss.php dosyasını eklenti dizine atmadan önce bir metin editöründe açarak 72. satırdaki Show ve 73. satırdaki Hide yazılarını kendinize göre değiştirebilirsiniz. (Not: Türkçe karakter kullanabilirsiniz.) Uzun yazılarda ve ziyaretçinin yorum alanına gideceğini düşünmediğiniz, sadece okunmak için gönderilen uzun bildirilerde işe yarayacağını düşünüyorum. (Eklentinin çalışan halini görmek için bir aşağıdaki yazıya bakmanız yeterli)

9 Yorum
Photoshop ile Web Uygulamaları Yapımı 14 Mayıs
Tasarım
ps

Malumunuz, Photoshop ile birçok şeyi yapabiliyoruz. Bu “birçok şey” içinde Photoshop’un kullanımının yaygın olduğu en büyük alanlardan birisi de web tasarımı. Web ikonlar, web şablonları, web bannerları gibi birçok uygulamayı rahatlıkla photoshop üzerinde yapabiliyoruz. Hemen hemen tüm tasarım projelerimin başlangıcında öncelikle Photoshop ile çalışıyorum. Bunu yapmamın nedeni sitenin genel arayüzünü Photoshop ile tasarlayarak webe aktarmak. Bu yazımda sizlere Photoshopta yaptığımız bir çalışmanın nasıl web şablonu olarak kaydedileceğinden ve bununla ilgili tekniklerden bahsedeceğim.

Öncelikle Photoshop üzerinde uygulamamızı yapacağımız bir çalışmamızın olması gerekiyor. Ben aşağıda gördüğünüz çalışmayı yaptım ve bunu örnek olarak kullandım. Sizde buna benzer bir çalışmayı basit işlemlerle oluşturabilirsiniz. Çalışmanın uzun uzadıya nasıl yapıldığını anlatmayacağım. Bunu biraz da sizlere bırakıyorum. Çünkü asıl anlatmak istediğim nokta Photoshop ile oluşturulan böyle bir sayfanın nasıl “kesileceği” ve “webe aktarılacağı”. (Zaten ileride Photoshop ile bir web arayüzü tasarlamakla ilgili bir makale yazmayı düşünüyorum)

Yazının Devamını Göster ▼

4 Yorum
Blog Seyir 3 27 Nisan
Web
Blog Seyir 3

Uzun bir aradan sonra tekrar bir Blog Seyir macerasıyla merhaba diyelim herkese. Hiç vakit kaybetmeden blogosferimizdeki gelişmelere göz atalım. Herşeyden önce Nahnu, Abacus ve Eloy Beylerin kurmuş olduğu BlogKazanı nihayet ziyaretçilerine merhaba dedi. Birçok blog tanıtılıyor, bloglama ve bloglama teknikleri hakkında bilgiler veriliyor, blogseverler ve blogcular destekleniyor. Kısacası blog alemi için en güzel şekilde iyi bir içerik bir araya getiriliyor. (Bu arada laf açılmışken t’infection.com bahsedilip, volkank.com’a dem vurulduğunu da söyleyelim.)

Blog alemindeki başka bir gelişme de Türk Blog Yazarlarının kendisine logo seçimi. Logo seçimi halen sürüyor ve isteyen kişiler beğendiği logoya oy verebiliyor. Css konusunda verdiği faydalı bilgilerle tanıdığımız Fatih Hayrioğlu ise blogunda birinci yılını doldurmuş. Nice yıllara diyoruz kendisine. Hazır yaş günlerini kutluyorken Yakuter‘de yakuter.com’un 1,2 yaşında olduğunu duyurmuş. 1 yaşını doldurmak bir yana bunu 2 ay geç farketmesi ne kadar meşgul olduğunu gösteriyor sanırım. Teknoseyir cephesinde bu ay yaşanan bir gelişme hepimizi sevindirdi. Teknoseyir uzun sayılabilecek bir aradan sonra tasarımını yeniledi ve görücüye çıkardı. Doğrusu çok sade ve renk bütünlüğü korunmuş bir çalışma olarak göze çarpıyor. Pınar‘da görünümünde güzel bir değişiklik yaptı ve kullanıcılarının beğenisine sundu. Bizde iyi niyet dileklerimizi kendisine ilettik. İki güzel sitemize de hayırlı olsun dileklerimizi sunuyoruz. Bu arada Erhan “Bir ben eksiktim, şimdi o da oldu” diyerek kendi blogunu açtı. Çokta iyi yaptı. Güzel konular üzerinde duruyor ve mutlaka herkesin şiddetle takip etmesi gereken bir blog halini aldı kısa zamanda. Konu yeni bloglardan açılmışken Fatih Arslan Google ile ilgili son gelişmeleri yazdığı “Google Şehri” blogunu açmış. Google’a dair son haberleri takip edebileceğimiz ve tasarımı oldukça sade, hoş bir blog olmuş. (Destekliyoruz) SWSSY Web Standartları Site Yarışması da 30 Nisan’a kadar site alımlarına devam ediyor. Bu tarihten sonra artık yarışma süreci başlayacak ve kazananlar bir ay sonra belli olacak. Bu yarışmada aday olduğumuzu ve yarışmanın 50 üzeri aday ile rekor düzeye ulaştığını belirtelim. Blog Kardeşliği ise yenilenme sürecine girmiş. Yeni Blog Kardeşliğini merakla bekliyoruz.

Bir başka Blog Seyir’de görüşmek dileğiyle…

6 Yorum
Wordpress’te 2 Kolonlu Tema Oluşturmak 18 Nisan
Wordpress, Tasarım
Devletşah.com’dan alınan örnek resim

Birkaç forum sitesinde ve çokça da WordPress.org forumlarında kullanıcıların sürekli “Cssremix benzeri WordPress temalarını” nasıl oluşturabileceklerine dair sorular görüyordum. Aslına bakılırsa çokta ilgimi çekmiyordu çünkü benim herhangi bir galeri görünümlü WordPress temasıyla veya bu yöndeki bir blog temasıyla işim olmuyordu. Ancak son hazırladığım projede haliyle böyle bir temaya ihtiyaç duydum. (Bu projenin detaylarından ilerideki günlerde bahsedeceğim) Böylelikle aramaya koyuldum. Bu tarz bir temanın nasıl oluşturulabileceği ve yayınlanacağı ilgimi çekmeye başladı birden. Bir forum yazısında kullanıcının basit bir iki Css kodu yazdığını ve işlemi böyle yapabileceğini söylediğini gördüğümde kafamın üstünde “lambalar” yanmaya başladı. Tabi ya! Css ve Xhtml ile bu iş halledilebilir. Çünkü zaten Loop özelliği temada hali hazırda devrede olan birşey. Onun haricinde fazladan bir döngü oluşturmaya gerek yok! Bu işi local bilgisayarda denedim ve çokta zahmetli bir süreç geçirmeden istediğime ulaştım. Bilginin paylaştıkça çoğaldığını düşünen bir insan olarak teknik detayları ve kod açıklamalarıyla birlikte şimdi biraz yaptığımız işi anlatalım. DEVAMINI OKU

11 Yorum